Kraków słońce rynek

Programme

NOTE: All times are given in CEST (GMT+2).

THURSDAY, June 10

08:35-08:40

Welcome

08:35

E. McNally, Society President 2021

08:36

I. Sudol-Szopinska, Congress President 2021

08:45-10:45

TUMOUR SUBCOMMITTEE SESSION

Moderators: A. Bazzocchi, Bologna/IT
Moderators: P. Rutkowski, Warsaw/PL
Moderators: H. T. Sanal, Ankara/TR

08:45

The new WHO classification of soft tissue tumours: What the radiologist should know
M.-A. Weber, Rostock/DE

08:55

The tissue of origin in bone tumours: How does it help the radiologist
J. Fritz, Baltimore/US

09:05

Common traps and solutions in imaging of soft tissue lesions
A. Bueno, Alcorcon/ES

09:15

Common traps and solutions in imaging of bone lesions
M. Calleja, Edgware/UK

09:25

Vascular lesion: Tumour or not, that is the question!
K. Vilanova, Girona/ES

09:35

Imaging after therapy in soft tissue tumours
I. Noebauer-Huhmann, Vienna/AT

09:45

Modern developments in MSK Histopathology and their radiological implications
J. Bloem, Leiden/NL

09:55

Longitudinal CT and MR evaluation of denosumab therapy in Giant cell tumours of bone
K. Verstraete, Gent/BE

10:05

WHO classification of soft tissue and bone tumors – challenging cases for radiologist and oncologist
P. Rutkowski, Warsaw/PL

10:15

Panel Discussion / Q&A

10:45-11:00

15 mins break

11:00-13:00

SPORTS SUBCOMMITTEE SESSION

Moderators: I. Boric, Zagreb/HR
Moderators: A. Karantanas, Heraklion/GR
Moderators: M. Kicinski, Warsaw/PL
Moderators: M. Tzalonikou, Athens/GR

11:00

Pediatric athlete: Are osteochondritis dissecans and Panner`s disease the same?
P.D. Afonso, Lisbon/PT

11:10

Is MRI necessary in traumatic elbow instability?
C. Schäffeler, Chur/CH

11:20

Biceps muscle: From origin to insertion
J. Niemunis-Sawicka, Gdansk/PL

11:30

The thrower`s elbow
M. Padron, Madrid/ES

11:40

Panel Discussion / Q&A

12:00

Shoulder dislocation – Which imaging findings are relevant for therapeutic decision making?
G. Bierry, Strasbourg/FR

12:10

Posterosuperior Impingement of the shoulder
C. McCarthy, Oxford/UK

12:20

AC and SC Joint – Anatomy and Spectrum of Injuries
G. Thompson, Oxford/UK

12:30

Pectoralis and Latissimus dorsi Injury
P. Robinson, Leeds/UK

12:40

Panel Discussion / Q&A

13:00-13:20

20 mins break

13:20-13:30

SEMINARS IN MUSCULOSKELETAL RADIOLOGY: PAST PRESENT AND FUTURE

G. Brumfield, Stuttgart/DE

13:30-15:30

OSTEOPOROSIS AND METABOLISM SUBCOMMITTEE SESSION

Moderators: F. Aparisi Rodriguez, Valencia/ES
Moderators: Ch. Krestan, Vienna/AT
Moderators: E. Oei, Berkel en Rodenrijs/NL

13:30

The hand in the diagnosis of metabolic bone diseases
N. Sabir, Denizli/TR

13:45

Role of DXA and QUS around hand and wrist
C. Messina, Milan/IT

14:00

Advanced imaging techniques to assess bone quality
J. Patsch, Vienna/AT, J. Kirschke, Munich/DE

14:15

Complex regional pain syndrome – The radiologist perspective
M. P. Aparisi Gomez, Valencia/ES

14:30

Rare diseases and impaired bone metabolism – A radiological pictorial approach
E. Kariki, Manchester/UK

14:45

The female triad – MSK injuries in the context of anatomical and physiological differences between genders
P. Szaro, Göteborg/SE

15:00

Case presentation & Discussion
C. Phan, Paris/FR

15:15

Panel Discussion / Q&A

15:30-15:45

15 mins break

15:45-17:15

PEDIATRIC SUBCOMMITTEE SESSION

Moderators: M. P. Aparisi Gomez, Valencia/ES
Moderators: T. Kotwicki, Poznan/PL
Moderators: P. Simoni, Brussels/BE
Moderators: A. Vieira, Porto/PRT

15:45

Acute traumatic injuries of the paediatric hand and wrist
S. Haque, London/UK

16:00

Chronic trauma/overuse lesions of the pediatric knee?
N. Herregods, Ghent/BE

16:15

Imaging of the Legg-Calvé-Pethes disease
E.J. Inarejos Clemente, Barcelona/ES

16:30

Hip impingement in the immature skeleton
F. Schmaranzer, Bern/CH

16:45

Cervical trauma of spine in children in children and adolescent: What the surgeon wants to know
E. Tenisch, Lausanne/CH

17:00

Scoliosis – how to perform and read radiographs – ortopedist’s view
T. Kotwicki, Poznan/PL

FRIDAY, June 11

08:30-10:00

BONE LESIONS OF THE HAND&WRIST

Moderator: F. Del Piñal, Madrid/ES
Moderator: J. Kramer, Linz/AT
Moderator: F. Vanhoenacker, Antwerp/BE

08:30

Distal radius fractures & other relevant fractures
F. Del Piñal,Madrid/ES, L. Cerezal, Santander/ES (joint lecture)

08:50

Scaphoid fracture & complications (non union, SNAC)
E. Llopis, Valencia/ES

09:05

AVN of the lunate and its variants
A. Karantanas, Heraklion/GR

09:20

Other fractures of the hand and wrist (Boxer’s, Bennett, hamate fractures, avulsive mallet finger)
M. Taljanovic, Tucson/US

09:35

Panel Discussion / Q&A

10:00-10:15

15 mins break

10:15-12:15

TFCC

Moderators: A. Atzei, Pordenone/IT
Moderators: A. Heuck, Munich/DE
Moderators: A. Parkar, Bergen/NO

10:15

Anatomy and imaging techniques of the TFCC
N. Theumann, Lausanne/CH

10:30

TFCC classic lesions / TFCC Palmer lesions 1 and 2
M. Zanetti, Zurich/CH

10:45

TFCC non-Palmer lesions
L. Cerezal, Santander/ES

11:00

Panel Discussion / Q&A

11:15

DRUJ instability
M. de Jonge, Amsterdam/NL

11:30

TFC Surgeon’s perspective
F. Del Piñal, Madrid/ES

11:45

Panel Discussion / Q&A

12:15-12:45

INDUSTRY SPONSORED SYMPOSIUM

Watching the coracoid area beyond the usual (a shoulder examination)
C. Martinoli, Genoa/IT

12:45-14:45

CARPAL INSTABILITY

Moderators: M. Klich, Warsaw/PL
Moderators: R. Lalam,Oswestry/UK
Moderators: P. Omoumi, Lausanne/CH

12:45

Imaging techniques xray, US, MRI, MREA CTA kineCT kineMR
P. Gondim Teixeira, Nancy/FR

13:00

Carpal dissotiations pattern
R. Schmitt, Ingolstadt/DE

13:15

Intrinsic ligaments: What is new?
T. Dietrich, St. Gallen/CH

13:30

Extrinsic ligaments: What is new?
M. Shahabpour, Brussels/BE

13:45

Wrist ligaments and impingement: When can surgery help?
M. Bonczar, Krakow/PL

14:00

Midcarpal Instability
N. Mamisch-Saupe, Zurich/CH

14:15

Other impingements and abutments (Ulnolunate & Ulnostyloid impingement)
A. Isaac, London/UK

14:30

Panel Discussion / Q&A

14:45-15:00

15 mins break

15:00-17:00

TENDONS AND LESIONS OF THE WRIST AND FINGERS

Moderators: M. Bonczar, Krakow/PL
Moderators: R. Boutin, Palo Alto/US
Moderators: J.-L. Drape, Paris/FR

15:00

The first 3 dorsal compartments
E. McNally, Oxford/UK

15:15

ECU anatomy and pathologies
H. Guerini, Paris/FR

15:30

Dorsal wrist impingement / Gymnastic wrist-dorsal impingment of the distal radius)
M. Maas, Amsterdam/NL

15:45

Flexor tendons, pulleys & volar plate
A. Rosskopf, Zurich/CH

16:00

Extensor tendons of the fingers
A. Grainger, Cambridge/UK

16:15

Trapezio-metacarpal joint of the thumb and UCL ligaments of the thumb
R. Sutter, Zurich/CH

16:30

Panel Discussion / Q&A

SATURDAY, June 12

08:30-10:30

YOUNG CLUB – INTERACTIVE SESSION

Moderators: I. Engele, Riga/LV
Moderators: C. Messina, Milan/IT
Moderators: V. Vasilevska Nikodinovska, Skopje/MK

08:30

Warming lecture: How to start with x-rays of the hand and wrist
R. Whitehouse, Manchester/UK

08:40

Warming lecture: How to start with MR of the hand and wrist
F. Idoate Saralegui, Pamplona/ES

08:50

Case 1 – Wrist/shoulder
A. Vieira, Porto/PL

09:00

Case 2 – Upper limb
Z. Snoj, Ljubljana/SI

09:10

Case 3 – Shoulder
D. Albano, Palermo/IT

09:20

Case 4 – Wrist
V. Koen, Amsterdam/NL

09:30

Case 5 – Elbow
S. Marsico, Barcelona/ES

09:40

Case 6 – Wrist
M. Sakanyan, Yerevan/AR

09:50

Case 7 – Shoulder
J. Wieczorek, Warsaw/PL

10:00

Case 8 – Hand/Wrist
S. Boudabbous, Geneva/CH

10:10

Case 9 – Distal radioulnar joint
A. Karantanas, Heraklion/GR

10:20

Case 10 – Distal tendon of the biceps case
M. J. Ereno-Ealo, Galdacano/ES

10:30-10:45

15 mins break

10:45-12:15

MISCELLANIA

Moderators: M. Bień, Warsaw/PL
Moderators: M. Bonczar, Krakow/PL
Moderators: K. Wörtler, Munich/DE 

10:45

US of cervical and small upper limb peripheral nerves
F. Lapegue, Toulouse/FR

10:55

Elbow neuropathies
F. Zaottini, Genova/IT

11:05

Wrist neuropathies
C. Martinoli, Genoa/IT

11:25

Bone tumours of the hand and wrist
P. Palczewski, Warsaw/PL

11:35

Foreign bodies and Infections
S. Örgüc, Manisa/TR

11:45

CT angiography and MR of Hand vascular lesions
A. Blum, Nancy/FR

11:55

Panel Discussion / Q&A

12:15-12:45

30 mins break

12:45-14:45

ARTHRITIS SUBCOMMITTEE SESSION

Moderators: D. Aletaha, Vienna/AT
Moderators: C. Giraudo, Padova/IT
Moderators: L. Jans, Ghent/BE

12:45

Bone age assessment
G. Negro, Brussels/BE

12:55

Plain film dd of hand and wrist in arthritis
F. Kainberger, Vienna/AT

13:05

US for synovitis and tenosynovitis: How I do it
J. Teh, Oxford/UK

13:15

Role of MRI in early detection in RA
M. Reijnierse, Leiden/NL

13:25

Panel Discussion / Q&A

13:40

DCE-MRI imaging of hand arthritis not to overlap
M. Boesen, Copenhagen/DK

13:50

Crystals diseases in the hand and wrist
A. Zejden, Aarhus/DK

14:00

Arthroplasty around the wrist and hand
R. Chari, Oxford/UK

14:10

How to solve misleading hand arthritis cases
A. Cotten, Lille/FR

14:20

Panel Discussion / Q&A

14:45-15:00

15 mins break

15:00-17:00

INTERVENTION SUBCOMMITTEE SESSION

Moderators: J. Gielen, Antwerp/BE
Moderators: M. Obradov, Nijmegen/NL

15:00

Trapeziometacarpal joint: US guided interventional procedures for a common site of osteoarthritis
M. De Dea, Belluno/IT

15:10

Ganglion aspiration: How I do it
L. Sconfienza, Milan/IT

15:20

US guided therapy of the Carpal tunnel syndrome: Options for non-surgical treatment
A. Klauser, Innsbruck/AT

15:30

Median nerve release under US-guidance
D. Petrover, Paris/ FR

15:40

AIN and PIN – how to identify them
R. Picasso, Genova/IT

15:50

How to do US injection of the 3 wrist compartments
M. Court-Payen, Frederiksberg/DK

16:00

Ablation of benign bone tumors of the hand and wrist
D. Filippiadis, Athens/GR

16:10

US-guided therapy of the Trigger finger: Alternative minimally invasive approaches
E. Drakonaki, Heraklion/GR

16:20

US foreign body extraction
J. L. del Cura Rodriguez, Bilbao/ES

16:30

Panel Discussion / Q&A

17:30-19:00

GENERAL ASSEMBLY

Agenda & Invitation circulated April 28